LIST PASTERSKI z okazji XX rocznicy reformy administracyjnej Kościoła w Polsce oraz zakończenia I Synodu Archidiecezji Warmińskiej

W IV-tą Niedzielę Wielkiego Postu, w środku czasu modlitwy i nawrócenia, Kościół kieruje do nas pełne radości orędzie proroka Izajasza: Raduj się, Jerozolimo, zbierzcie się wszyscy, którzy ją kochacie. Cieszcie się wy, którzy byliście smutni, weselcie się i nasycajcie u źródła waszej pociechy (Antyfona na wejście do Mszy św. na IV Niedzielę Wielkiego Postu; por.: Iz 66, 10-11). Ta radość ma swoje uzasadnienie w dziejach Narodu Wybranego, któremu Pan Bóg przebaczył liczne winy i pozwolił cieszyć się odzyskaną wolnością. Bo taki właśnie jest Pan Bóg, którego ukazał nam Jezus: Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3, 16).




Dlatego pomimo naszych grzechów nie tracimy nadziei, ale razem ze św. Pawłem wyznajemy: A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, i to nas, umarłych na skutek występków, razem z Chrystusem przywrócił do życia (Ef 2, 4-5a).

1. Radość i nadzieję odzyskujemy w Wielkim Poście przez praktyki pokutne, zwłaszcza przez modlitwę, jałmużnę i post. Pełne pojednanie z Panem Bogiem i z ludźmi dokonuje się przez posługę Kościoła. Grzech oddala od wspólnoty i skazuje człowieka na samotność. Usprawiedliwienie jest powrotem do wspólnoty z Chrystusem, do Kościoła, który jest naszym domem. Dlatego dzisiaj z wdzięcznością powtarzaliśmy słowa: Kościele święty, nie zapomnę ciebie!

Tegoroczny okres Wielkiego Postu został naznaczony dwoma wydarzeniami w Archidiecezji Warmińskiej, które pozwalają nam lepiej poznać naturę naszego Kościoła. Są to: dwudziesta rocznica reformy administracyjnej Kościoła w Polsce oraz zakończenie I Synodu Archidiecezji Warmińskiej.

2. W najbliższą niedzielę upłynie dokładnie dwadzieścia lat od ogłoszenia Bulli Ojca Świętego bł. Jana Pawła II: Totus Tuus Poloniae Populus o wprowadzeniu w życie wspomnianej reformy administracyjnej Kościoła w Polsce. Dla nas, oznaczała ona podniesienie Diecezji Warmińskiej do godności Archidiecezji, która wraz z dwiema nowymi diecezjami: elbląską i ełcką utworzyły Metropolię Warmińską.

Dzisiaj, po dwudziestu latach dziękujemy Panu Bogu za ten dar dany nam przez ręce bł. Jana Pawła II. Jesteśmy dumni z tego, że głównym architektem wspomnianej reformy był abp Józef Kowalczyk, absolwent naszego Seminarium Duchownego HOSIANUM w Olsztynie. W roku jego złotego jubileuszu kapłaństwa dziękujemy mu za pracę na rzecz Kościoła w Polsce, w tym także dla Diecezji Warmińskiej, w której był kapłanem.

3. Prace I Synodu Archidiecezji Warmińskiej, który został otwarty dnia 4 XI 2006 roku, zbliżają się ku końcowi. W dwudziestą rocznicę powstania Archidiecezji i Metropolii Warmińskiej odbędzie się zamknięcie prac synodalnych.

Ostatni Synod Diecezji Warmińskiej przeprowadził w roku 1932 ówczesny Biskup Warmiński Sługa Boży Maksymilian Kaller. Od tego czasu w naszym Kościele lokalnym zaszły ogromne zmiany. Tradycja Kościoła Warmińskiego, sięgająca XIII wieku, została na skutek ostatniej wojny poważnie naruszona i zmieniona. Rok 1945 stał się dla Warmii czasem męczenników: kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich. Nastąpiła ogromna migracja ludności. Ci, którzy przybyli, przynieśli ze sobą swoje formy pobożności. Niemal półwieczny brak wolności Kościoła w Polsce jednych umocnił w wierze, ale u wielu pozostawił poważne rany obojętności lub niewiary. W międzyczasie zaszły bardzo poważne zmiany polityczne i społeczne w naszej Ojczyźnie. Została przeprowadzona wspomniana reforma administracji kościelnej, w wyniku której powstała Metropolia i Archidiecezja Warmińska. W naszym środowisku pojawił się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski z Wydziałem Teologii. Polska, wraz z innymi państwami, tworzy Wspólnotę Europejską. To wszystko wymaga nowego spojrzenia na Kościół, a przede wszystkim na samych siebie, jako ludzi Kościoła. Dlatego zdecydowaliśmy o podjęciu prac synodalnych.

Zbieżność tych dwóch uroczystości: XX-lecia reformy administracyjnej Kościoła oraz zakończenia I Synodu Archidiecezji Warmińskiej nie jest przypadkowa. Jedno i drugie wydarzenie stanowi odpowiedź na współczesne wyzwania Kościoła w Polsce oraz w Archidiecezji Warmińskiej. Można też powiedzieć, że I Synod Archidiecezji Warmińskiej jest następstwem reformy administracyjnej Kościoła w Polsce.

4. Wspomniane wyżej uroczystości pragniemy obchodzić w jak najszerszej wspólnocie Kościoła w sobotę, dnia 24 marca 2012 r. we współkatedrze św. Jakuba w Olsztynie o godzinie 12.oo. Zapraszam kapłanów diecezjalnych i zakonnych, siostry zakonne oraz członków Komisji Synodalnych oraz Parafialnych Zespołów Synodalnych. Mszy św. dziękczynnej będzie przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który jednocześnie będzie dziękował Panu Bogu za 50 lat służby kapłańskiej, który właśnie w obecnej współkatedrze olsztyńskiej przyjął święcenia kapłańskie. Zapraszam szczególnie tych kapłanów, którzy w tym roku obchodzą złoty jubileusz kapłaństwa do wspólnej modlitwy dziękczynnej.

We wszystkich parafiach niech zostanie podjęta modlitwa dziękczynna we wspomnianych intencjach, a szczególnie o błogosławione skutki I Synodu Archidiecezji Warmińskiej.

Na dalsze przeżywanie Wielkiego Postu w oczekiwaniu na radosną uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, przyjmijcie Boże błogosławieństwo: W imię Ojca i Syna i Ducha świętego. A m e n



Olsztyn,
IV Niedziela Wielkiego Postu 
Abp Wojciech Ziemba
METROPOLITA WARMIŃSKI