Audiencja ogólna: Za jedność Kościoła i jego zjednoczenie z Bogiem Chrystus ofiarował samego siebie

Jedność Kościoła nie jest dziełem ludzkim, lecz wynika z wewnętrznej jedności Boga. Kościół ją otrzymał i jej strzeże – mówił Benedykt XVI na audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez o modlitwie Jezusa, Papież rozważył tak zwaną modlitwę arcykapłańską, wypowiedzianą w przeddzień śmierci na krzyżu.
Modląc się za chrześcijan wszystkich czasów i ofiarowując za nich samego siebie, Jezus zakłada Kościół. Konsekruje go, to znaczy wydziela go ze świata, jednoczy z Bogiem i czyni Jego własnością na ziemi. Dzięki temu Kościół może pełnić swą misję w tym świecie, nie będąc z tego świata – powiedział Benedykt XVI.

Jest to modlitwa naszego Arcykapłana, nieodłączna od jego Ofiary, od Jego Paschy – przejścia do Ojca, przez które jest całkowicie poświęcony Ojcu, konsekrowany. Jego modlitwa obejmuje całą ekonomię stworzenia i zbawienia, Jego śmierć i zmartwychwstanie. Jego Godzinę rozpoczyna zdrada Judasza, a jej szczytem będzie Wniebowstąpienie. Posłuszny woli Ojca, Jezus rozpoczyna modlitwę słowami: „Ojcze, otocz Syna swego chwałą, aby Syn Ciebie nią otoczył” (J 17,1). Jej istotnym akcentem jest modlitwa za uczniów i prośba o ich konsekrację: „Ja za nich poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie” (J 17,19). Następnie Jezus, który stał się Sługą, modli się także za nas, za wszystkich, którzy uwierzą dzięki Jego słowu i świadectwu Apostołów. Centrum tej modlitwy jest wreszcie prośba o jedność uczniów: „aby wszyscy stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty Ojcze we Mnie” (J 17, 23).

Benedykt XVI zaznaczył, że jedność Kościoła i jego zjednoczenie z Bogiem to tajemnica. Zarazem jednak ta jedność musi być widzialna i czytelna dla świata. Dzięki temu ludzie będą mogli uwierzyć w Chrystusa – podkreślił Papież.

Do tematu jedności chrześcijan Benedykt XVI powrócił również w słowie do Polaków. Słuchaj papieskich pozdrowień po polsku:

„Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Dzisiaj w święto Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła kończymy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nawrócenie Apostoła Narodów pod Damaszkiem jest dowodem, że ostatecznie Bóg sam decyduje o losach swego Kościoła. Prośmy Go o łaskę jedności, która domaga się także naszego nawrócenia, dochowania wierności prawdzie i miłości Boga. Z serca wam błogosławię”.

kb/rv